Sushi Bar
Gorzów Wlkp ul. Spichrowa 4 ADRES:
TEL: 601 888 676
GODZINY OTWARCIA: -
|
|
|
|
OPIS:
|
|
Na początku były ryby – solono je i marynowano, z czasem zaczęto przekładać je ryżem. Był to tzw. sposób konserwowania ryb. Surowe filety ryb układano w beczkach, przekładając warstwami ugotowanego ryżu. Po kilkumiesięcznej fermentacji ryż odrzucano, a ryba zyskiwała pożądane właściwości smakowe. Z czasem ryż zastąpiono octem ryżowym. Taką potrawę skomponowano około 1700 roku. W połowie XIX wieku sushi stało się daniem powszednim i tańszym. Za twórcę współczesnego sushi uważany jest Yohei Hanaya, tokijski restaurator z początku XIX wieku.
Kuchnia japońska słynie nie tylko z oryginalnych dań, ale przede wszystkim ze sposobu ich podawania. Japończycy uważają, że to co znajduje się na stole ma cieszyć wszystkie zmysły – także zmysł wzroku. Dzięki temu jedzenie staje się czymś więcej niż tylko zaspokajaniem głodu.
Kolorowe porcje potrawy są ozdabiane liśćmi oryginalnych japońskich roślin: np. shiso, które jest zielem podobnym do pokrzywy, czy listkami jednego z krzewów kinoma, ozdobami wycinanymi z bambusa i pędami tej rośliny oraz plastrami i kłącza lotosu.
Na stole obok talerza z artystycznie ułożoną potrawą przed każdym stawia się miseczki z sosem shoyu, zielonym japońskim chrzanem wasabi oraz plasterkami marynowanego imbiru – beni – shoga. Bardzo ważny jest ryż. "Czcigodny ryz" jest traktowany w Japonii jak w Polsce chleb. Japonia to kraj produktów jadanych na surowo. Ryż jest wyjątkiem, musi być gotowany:)
Nie zapominajmy też o najważniejszym tj. o Japońskiej długowieczności i pięknych, smukłych sylwetkach Japończyków. Tak! Badania wykazują, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni jedzą najmniej kalorycznie. Amerykanie czy Francuz w ciągu dnia wchłania około 3500 kalorii, a Japończyk – 2600.
Zapraszamy więc wszystkich na sushi przygotowane przez niezwykłego człowieka, który spędził kilka lat w Japonii i tam posiadł wiedzę o sushi i zwyczajach podawania go. |
|
WYDARZENIA KULTURALNE