AKTUALNOŚCI
Obejrzałem Problem - Helios
Kino Helios zaprasza pedagogów, nauczycieli oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego, a także studentów szkół wyższych na Program Działań Profilaktycznych "Obejrzałem problem".
Projekt opiera się na spotkaniach profilaktycznych z udziałem ekspertów z określonych dziedzin, połączonych z projekcją filmów związanych z daną problematyką (film fabularny, dokumentalny) i debatą z młodzieżą, a także konkursie na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”.
Przedmiotem Projektu Działań Profilaktycznych jest przeciwdziałanie zjawiskom problemowym tj.: SUBKULTURY, NARKOMANIA, PATOLOGIE, ALIENACJA, TRUDNE DORASTANIE, TOLERANCJA, STEREOTYPY, UPRZEDZENIA RASOWE, AGRESJA, PRZEMOC.
![]() |
|||
grafika Kino Helios |
Adresatem działań są pedagodzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego, a także studenci szkół wyższych.
REPERTUAR PROJEKTU DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH pn. „OBEJRZAŁEM problem” – Kino HELIOS Gorzów Wlkp./sezon 2013 – IV edycja
5 marca g. 9.00 „NIETYKALNI”
Reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
Obsada: Omar Sy, Franqois Cluzet
Biograficzny, Dramat, Komedia
Francja, 2012
TOLERANCJA WOBEC KALECTWA, PRZYJAŹŃ PONAD „PODZIAŁAMI”/
Wyluzowanego Drissa nic nie tknie. Chłopak wprawdzie klepie biedę, niedawno opuścił więzienne mury i mieszka na podparyskim blokowisku, ale pogody ducha mu nie brak. Pod dostatkiem ma również rezonu, a jego odzywek nie powstydziliby się mistrzowie komedii scenicznej. Kiedy przez (nie)zupełny przypadek zostanie opiekunem sparaliżowanego bogacza Phillippe'a, widzowie najpewniej zapłaczą. Na łzy wzruszenia starczy jedna chusteczka, łez śmiechu nie otrzecie całą paczką.
20 marca g. 9.00 „DRAPACZ CHMUR”
Reżyseria: Rune Schjott
Obsada: Morten Suurballe, Lucas Schultz
Dramat, Komedia, Obyczajowy
Dania, 2012
DOJRZEWANIE SEKSUALNE, PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE, INICJACJA SEKSUALNA/
„Drapacz chmur” to rzecz o pierwszej miłość i dorastaniu, o relacjach rodzic-dziecko, toksycznych, naznaczonych piętnem traum i lęków, o ułomnościach i tym, jak definiują one nasze życie.
Akcja dzieje się w niewielkim miasteczku i zaczyna od kuriozalnej tragedii. Oto podczas uruchamiania pierwszych w okolicy świateł na przejściu dla pieszych dochodzi do wypadku. Największa szycha w mieście, kobieciarz, który żadnej nie przepuści, zostaje kastratem w wyniku samochodowej kolizji. Nieumyślnym sprawcą jest chłopiec Jon, syn poszkodowanego. Mijają lata, Jon jest już nastolatkiem i wyrzutkiem społecznym. Naznaczony tragedią, nigdy tak naprawdę nie dorósł, cierpiąc fizycznie (ma stulejkę) i psychicznie (wszyscy bowiem winią go za upadek miasta, kiedy po wypadku jego ojciec stał się zgorzkniałym, pozbawionym inicjatywy półmężczyzną). I wtedy pojawia się ona – Edith. Dziewczyna jest niewidoma i trzymana pod kloszem przez ojca, który boi się, że córka wymknie się mu tak, jak wcześniej żona. Ale Edith dość ma roli dziewicy-outsiderki. Jon ma być jej przepustką do świata kobiet.
9 kwietnia g. 9.00 „CYGAN”
Reżyseria: Martin Šulík, Marek Leščák
Obsada: Jan Mizigar, Martina Kotlarowa
Dramat Psychologiczny,
Czechy, Słowacja, 2011
TRUDNE DORASTANIE, TOLERANCJA KULTUROWA, PATOLOGIE, STEREOTYPY/
Wrażliwy i prostolinijny Adam nie chce być taki jak Žigo. Nie przemawia do niego życiowa filozofia ojczyma, lokalnego "ojca chrzestnego", który trzyma w garści całą wioskę: organizuje kolejne rabunki oraz nielegalne wywózki drzewa z lasu, pożycza pieniądze na wysoki procent, brutalnie ściąga długi. W dodatku wciąż przeklina "białych", nie unikając rasistowskich epitetów.
W Adamie nie ma tyle nienawiści co w Žigo. Zmuszany do przestępstwa przez ojczyma, woli pracować, niż kraść. To odpowiedzialny nastolatek z ambicjami
i potencjałem, który dostrzeże dziewczyna z ekipy nagrywającej materiał o romskiej muzyce. Mógłby dalej się uczyć, mógłby wyrwać się z zabitej dechami dziury, gdzie nie ma żadnych perspektyw rozwoju. Jednak życie napisało dla bohatera scenariusz rodem z greckiej tragedii czy szekspirowskiego dramatu: Adam, nawiedzany przez ducha zmarłego ojca, będzie musiał wcześnie dojrzeć, by wypełnić swoje przeznaczenie…
23 kwietnia g. 9.00 „GRA”
Reżyseria: Ruben Östlund
Obsada: Anas Abdirahman, Sebastian Blyckert
Dramat, Kryminał,
Dania, Finlandia, Szwecja, 2011
TRUDNE DORASTANIE, PSYCHOMANIPULACJA, PATOLOGIE/
Tytułową „Grę” prowadzi grupa ciemnoskórych nastolatków ze szwedzkiego Goteborga. Na swoje ofiary polują w lokalnym centrum handlowym. Oskarżają je o kradzież telefonu komórkowego, należącego rzekomo do braci jednego z nich. Pod pretekstem wyjaśnienia nieporozumienia zabierają pechowców w długą podróż po mieście i zaczynają swoje wyrafinowane, psychiczne tortury. Tym razem wzięli na cel troje dzieciaków, którzy nie zdążyli w porę wyskoczyć z miejskiego autobusu. Jak skończy się kolejna partia ich rozgrywki?
Zgłoszenia szkół do Projektu przyjmuje koordynator przedsięwzięcia:
kom. Piotr Wiśniewski
Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii
Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
tel. 738 15 74, faks 95 738 15 95,
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Partnerzy:
![]() |
|||
grafika Kino Helios |
22 marzec 2016
Dwumetrowa świąteczna ozdoba od dziś zdobi centrum Gorzowa. W mieście robi się też coraz bardziej zielono i kolorowo. To wszystko za sprawą pierwszych wiosennych nasadzeń. Do Wielkanocy ukwiecone zostaną najważniejsze punkty w centrum miasta. Miejskie kwietniki,...
|
17 marzec 2016
SPRING IS COMING! fot. Grand Club 18-03-2016 PIĄTEK19-03-2016 SOBOTA START 21:00WSTĘP DARMOWYREZERWACJE 663 383 201 ZAPRASZAMY
|
15 marzec 2016
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na Przystanek Historia 16 marca na godzinę 17 do WiMBP. Będzie quiz , będą nagrody. fot. Instytut Pamięci Narodowej Zobaczcie też plany na marzec i kwiecień 2016, tak aby łatwiej było Państwu zaplanować ew. udział 14.03...
|
WYDARZENIA KULTURALNE